Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kterak naložit s Ukrajinou?

10. 06. 2014 20:01:19
Jak definovat vztah k Ukrajině? Co to znamená pomoc Ukrajině? Stojí ta země vůbec o ni?

V roce 2013 jsem pracoval v kolektivu tvořeném zčásti ukrajinskými dělníky a na sklonku roku mi nepřipadalo na pracovišti, že by debata kolem krize v jejich rodné zemi byla prvním námětem jejich hovorů. Připadalo mi to spíše dobu těsně před "Velvetovou" revolucí, kdy jsem na Ukrajině naposledy pobýval. Viděl jsem tehdy tiché demonstrace hnutí Memorial. Dramatický spád událostí mě však donutil trochu se zamyslet.

Nakoukl jsem do své knihovničky pro nějaká historická fakta, ale příliš jsem nepochodil. Literatura z dob "komunizmu" převážně hovoří o Sovětském svazu, který vznikl 30. prosince 1922 spojením několika zemí včetně "Ukrajinské sovětské socialistické" republiky. Co to bylo za republiku?

Jeden pramen uvádí: "Po vítězství Velké říjnové socialistické revoluce 7. listopadu 1917 se sovětská moc rozšířila na převážnou část vlastního Ruska i do některých oblastí jinonárodních. V letech 1918-1920 následovala občanská válka..." Jiný zdroj uvádí Kijev jako středisko "kontrarevoluce" s Ústřední ukrajinskou radou od 1.1. do 3.2.1918. Jak asi mohlo vypadat šíření revoluce v "jinonárodních" končinách do onoho shora zmíněného vzniku "Sojuzu"? Mohla na tom něco změnit Druhá světová válka?

Nejspíš ten proces nebyl nikdy definitivně potlačen. Rozbití Rakousko-Uherska se odehrálo za odlišné politické situace než rozbití Ruské říše, ale vznik nových států byl provázen lobingem v mezinárodním měřítku. Připomeňme jen neobyčejný vznik Československé republiky úsilím nejdůležitější postavy Masarykovy. Podobné postavy v případě Ukrajiny tonou v mlze.

A komu by měl patřit Krym, když Krymský chanát trval od roku 1427 do pol. 18. století. Národnostní složení obyvatelstva před deseti lety je uváděno směsicí: Ukrajinci 65 %, Rusové 33 %, Židé, Moldavané, Tataři, Bělorusové..

Totalitní režimy udržují svými represivními prostředky zdánlivou jednotu národů. Skutečné tenze uvnitř státního útvaru nejsou zvenku (zpoza hranic) často nějak viditelné. Sdělovací prostředky tu selhávají. Internet nevyjímaje. V tomto ohledu selhává jako zdroj nezávislých informací - chybí "ti nezávislí", kteří by jej mohli plnit. Dělat si obrázek z rozptýlených webů zájmových skupin je riskantní. Americká nepsaná doktrína "vývozu demokracie" vyvolává spíše další chaos při řešení konfliktů národností, jak nás přesvědčuje podporou skupin, které pak samostatně nejsou životaschopné, natož státotvorné.
Dělení Balkánu v 90. letech minulého století předvídal už deset let předem kamarád cestovatel; jiný cestovatel po Rusku ve své přenášce naznačil obrázek o tamním školním "dějepisu". Ovšemže, je rozdíl mezi turistou a cestovatelem, oba bohužel pokaždé novináře nenahradí.

Moderní geograficko-politické dění se už nezabývá budováním státu, ale sdružováním podle mocenských zájmů, rozpad "impérií" vede ke vzniku metastátů, ne nepodobných středověkým městským. Tahanice Spojených států s Evropskou Unií a Ruskem je spíš komická. Porošenko, Ključko, Timošenková jsou jen jména na hranici bulváru, vůdci, kterým se dostalo přízně sdělovacích prostředků. Nepředstavují však žádný široký proud ve společnosti. Nezbývá si než přát vzniku "vlády Národní jednoty" nebo alespoň takové, která zabrání pronikání mudžahedínů dál do sdrce Evropy.

Autor: Miloš Broulík | úterý 10.6.2014 20:01 | karma článku: 8.40 | přečteno: 404x

Další články blogera

Miloš Broulík

Pistolníci z ČSSD a hra o bezpečnost

Je fajn mít zbraň, se kterou si rozumím. Střílet přesně kam mířím. Okamžitě odpovědět, když jdou po mně. Zneškodnit vetřelce, nečekaně vpadnuvšího. Postavit se komukoliv, kdo ohrožuje moji rodinu. Přidat se k přátelům na obranu.

28.3.2017 v 23:58 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 479 | Diskuse

Miloš Broulík

Prezidentem ve Vidlákově

Prezidentská volba v naší kotlině se před nedávnem stala veřejnou záležitostí. Občané mohou sami rozhodnout, kdo bude sedět na "Hradě". Ale jsou to opravdu občané, kdo by to v "zemi Švejka" měli dělat?

14.2.2017 v 13:15 | Karma článku: 29.29 | Přečteno: 7247 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radomír Stárek

Výměna vedení nebo rekonstrukce energetické sítě a omezení vlastnických práv

Máte na Vašem pozemku vedení elektřiny, plynu, vody apod. již několik desetiletí a nikdy jste nedostali žádnou náhradu? Teď svitla naděje majitelům pozemků - obcím i občanům.

20.11.2017 v 19:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Karel Trčálek

A kdy se ultrakatolíci omluví prof. Halíkovi?

Vážený bloger pan Kavka se ptá, kdy se prof. Halík omluví kardinálu Dukovi. Ale když po nějaké osobě chceme omluvu, mohli bychom se jí taky omluvit za to, co jsme na ni nakydali, a nenakydali jsme toho na ni zrovna málo, že

20.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Martin Faltýn

Partajní hrátky

Jistě řada z vás zná britský sitcom Jistě, pane ministře i pokračování Jistě, pane premiére. Je neuvěřitelně nadčasový. I vzhledem k tomu, co nám předvádějí poslanci při svém prvním zasedání.

20.11.2017 v 18:04 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 190 | Diskuse

Pavel Nitka

Všichni chtějí dobro, jen si ho každý představuje jinak

Přiznávám, jsem občas masochista. Občas si prostě vědomě způsobuji utrpení a nevadí mi to. Dokonce si to i užívám. Třeba zrovna dnes. Dobrovolně sleduji ustavující schůzi PS PČR...

20.11.2017 v 16:11 | Karma článku: 25.88 | Přečteno: 646 | Diskuse

Michal Dokoupil

Já, versus šílený čínský otec

Rodinné vztahy a jejich pravidla jsou v Číně, jak je asi většině známo, poněkud komplikovanější než v Evropě. Já se o tom mohl přesvědčit na vlastní kůži.

20.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 538 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1641
Hledání spravedlivého společenského řádu pokračuje. Zamysleme se nad směřováním naší země a vztahu k jiným společenstvím.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.