Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kterak naložit s Ukrajinou?

10. 06. 2014 20:01:19
Jak definovat vztah k Ukrajině? Co to znamená pomoc Ukrajině? Stojí ta země vůbec o ni?

V roce 2013 jsem pracoval v kolektivu tvořeném zčásti ukrajinskými dělníky a na sklonku roku mi nepřipadalo na pracovišti, že by debata kolem krize v jejich rodné zemi byla prvním námětem jejich hovorů. Připadalo mi to spíše dobu těsně před "Velvetovou" revolucí, kdy jsem na Ukrajině naposledy pobýval. Viděl jsem tehdy tiché demonstrace hnutí Memorial. Dramatický spád událostí mě však donutil trochu se zamyslet.

Nakoukl jsem do své knihovničky pro nějaká historická fakta, ale příliš jsem nepochodil. Literatura z dob "komunizmu" převážně hovoří o Sovětském svazu, který vznikl 30. prosince 1922 spojením několika zemí včetně "Ukrajinské sovětské socialistické" republiky. Co to bylo za republiku?

Jeden pramen uvádí: "Po vítězství Velké říjnové socialistické revoluce 7. listopadu 1917 se sovětská moc rozšířila na převážnou část vlastního Ruska i do některých oblastí jinonárodních. V letech 1918-1920 následovala občanská válka..." Jiný zdroj uvádí Kijev jako středisko "kontrarevoluce" s Ústřední ukrajinskou radou od 1.1. do 3.2.1918. Jak asi mohlo vypadat šíření revoluce v "jinonárodních" končinách do onoho shora zmíněného vzniku "Sojuzu"? Mohla na tom něco změnit Druhá světová válka?

Nejspíš ten proces nebyl nikdy definitivně potlačen. Rozbití Rakousko-Uherska se odehrálo za odlišné politické situace než rozbití Ruské říše, ale vznik nových států byl provázen lobingem v mezinárodním měřítku. Připomeňme jen neobyčejný vznik Československé republiky úsilím nejdůležitější postavy Masarykovy. Podobné postavy v případě Ukrajiny tonou v mlze.

A komu by měl patřit Krym, když Krymský chanát trval od roku 1427 do pol. 18. století. Národnostní složení obyvatelstva před deseti lety je uváděno směsicí: Ukrajinci 65 %, Rusové 33 %, Židé, Moldavané, Tataři, Bělorusové..

Totalitní režimy udržují svými represivními prostředky zdánlivou jednotu národů. Skutečné tenze uvnitř státního útvaru nejsou zvenku (zpoza hranic) často nějak viditelné. Sdělovací prostředky tu selhávají. Internet nevyjímaje. V tomto ohledu selhává jako zdroj nezávislých informací - chybí "ti nezávislí", kteří by jej mohli plnit. Dělat si obrázek z rozptýlených webů zájmových skupin je riskantní. Americká nepsaná doktrína "vývozu demokracie" vyvolává spíše další chaos při řešení konfliktů národností, jak nás přesvědčuje podporou skupin, které pak samostatně nejsou životaschopné, natož státotvorné.
Dělení Balkánu v 90. letech minulého století předvídal už deset let předem kamarád cestovatel; jiný cestovatel po Rusku ve své přenášce naznačil obrázek o tamním školním "dějepisu". Ovšemže, je rozdíl mezi turistou a cestovatelem, oba bohužel pokaždé novináře nenahradí.

Moderní geograficko-politické dění se už nezabývá budováním státu, ale sdružováním podle mocenských zájmů, rozpad "impérií" vede ke vzniku metastátů, ne nepodobných středověkým městským. Tahanice Spojených států s Evropskou Unií a Ruskem je spíš komická. Porošenko, Ključko, Timošenková jsou jen jména na hranici bulváru, vůdci, kterým se dostalo přízně sdělovacích prostředků. Nepředstavují však žádný široký proud ve společnosti. Nezbývá si než přát vzniku "vlády Národní jednoty" nebo alespoň takové, která zabrání pronikání mudžahedínů dál do sdrce Evropy.

Autor: Miloš Broulík | úterý 10.6.2014 20:01 | karma článku: 8.40 | přečteno: 404x

Další články blogera

Miloš Broulík

Pistolníci z ČSSD a hra o bezpečnost

Je fajn mít zbraň, se kterou si rozumím. Střílet přesně kam mířím. Okamžitě odpovědět, když jdou po mně. Zneškodnit vetřelce, nečekaně vpadnuvšího. Postavit se komukoliv, kdo ohrožuje moji rodinu. Přidat se k přátelům na obranu.

28.3.2017 v 23:58 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 472 | Diskuse

Miloš Broulík

Prezidentem ve Vidlákově

Prezidentská volba v naší kotlině se před nedávnem stala veřejnou záležitostí. Občané mohou sami rozhodnout, kdo bude sedět na "Hradě". Ale jsou to opravdu občané, kdo by to v "zemi Švejka" měli dělat?

14.2.2017 v 13:15 | Karma článku: 29.29 | Přečteno: 7239 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Vraždit kvůli bezpečnostním rámům?

Když se dočtete ve zprávách, že nějaký mladý Palestinec byl schopen vraždit kvůli takové maličkosti, jako je instalace bezpečnostního zařízení, napadne vás, že ti arabové jsou fakt blázni.

24.7.2017 v 16:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Renata Pospiechová

Letní vzpomínání - Bulharsko

Máme léto. Čas odpočinku, cest a radosti. Mnozí cestují tam i onde, letecky, autem i jinak. Rodiče s dětmi většinou jedou k moři. My dříve na dovolenou s rodiči nejezdili. Maximálně na pár výletů do okolí.

24.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 154 | Diskuse

Petr Omelka

Proč chcete, abych byl rasista?

Nezajímá mne barva, vyznání nebo národnost, zajímá mne, jak se člověk chová. A přísahám, že jsem nikdy neházel lidi do jednoho pytle. Proč mne tedy někteří nutí, abych to dělal?

24.7.2017 v 10:13 | Karma článku: 39.68 | Přečteno: 1592 | Diskuse

Karel Trčálek

Tour de France je Tour de Nuda

Právě skončivší Tour de France je, řekl bych, celkem, věrným obrazem dnešní doby. Přes veškerou nucenou bombastičnost a la reportáže T. Macka z idnes.cz, to byla jedna velká nuda

24.7.2017 v 8:17 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 598 | Diskuse

Libuse Palkova

Každý brání to svoje

Člověk mnohé pochopí, až když to pozná na vlastní kůži, anebo, pokud si zkusí určité situace vztáhnout sám na sebe, představit si, jak by bylo jemu. kdyby byl na místě jiného. Pak možná vidí věci jinak. Bez špetky empatie to nejde

24.7.2017 v 7:44 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 267 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1639
Hledání spravedlivého společenského řádu pokračuje. Zamysleme se nad směřováním naší země a vztahu k jiným společenstvím.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.